Meral Ücel
Hayvan Satışını Ve Çoğaltılmasını Onaylamıyoruz

Bugünlerde kedi, köpek satıyormusunuz diye kapımız çok çalınıyor, bu sebeple satış konusuna değinmek istedim.

Hayvan satışını ve çoğaltılmasını onaylamıyoruz;

Çünkü kontrollü değil,

Çünkü gencecik cins köpekler ormanlara atılınca çok üzülüyoruz,

Çünkü barınaklardaki parmaklıklar arkasından bakan gözlerine dayanamıyoruz,

Çünkü dekorasyon rengine göre kedi seçilmesini anlayamıyoruz,

Çünkü ailesine en ihtiyaç duyduğu, yaşlandığı günlerde kapı önüne atılan kedi köpekler için içimiz acıyor,

Çünkü bir zamanlar yastıklara gömülmüş, kendini nasıl koruyacağını bilemeyen pisiler sokaklarda ayaklarımıza dolandığında, köpekler kuyruk sallayıp peşimize takıldığında hangi birisine çare olacağımızı şaşırıyoruz.

Şaşırdınız mı? Evet yazdıklarımın fazlası var azı yok, hepsi gerçek. Öyle içimizi acıtan olaylarla karşılaşıyoruz ki üşenmeden bıkmadan teker teker hepsi için konuşup ikna etmeye çabalıyoruz. Onlar eşya değil, onlar yastık değil, onlar can, bizim gibi, çocuklarımız gibi onlar da can taşıyorlar. Bu canların vitrinden seçilmesinin hak olmaması lazım diye düşünüyoruz.

Hayvanseverler pisilere kuçulara yuva bulduklarında tedbiren şüpheyle yaklaşırlar, adeta sorguya çekerler müstakbel yuva sahiplerini. Daha önce kedi köpek beslediniz mi? Beslediyseniz ona ne oldu, yaşlılığında yanında mıydınız? Ona bakacak ekonomik gücünüz var mı? Nasıl bir ortamda barındıracak sınız? Vs vs vs...

Bence bu konuda ciddi bir yönetmelik olmalı, evinde hayvan besleyecek aileler bir merciden izin almalılar, yeni patilerine sağlayacakları hayat hakkında bir imza atmalı, yasa karşısında sorumluluk almalılar. Zaten yüreğinden gelmiyorsa o patiye sevgi dolu huzurlu bir ortam yaratılmasını, yasayla 4 duvar arasını kontrol edemezsiniz belki ama en azından caydırıcı olur. En azından iyiniyetli olmayanlar baştan şöyle bir titrerler müeyyideler karşısında.

İnsanlara 4 duvar arasında neler yapıldığını duyup da içimiz acırken kedi köpeklerimi kontrol edecekler diyenler olacak. Ama ben bu derecesini diliyor ve umuyorum, yok bir farkları aynı toprağa basıyoruz, aynı kaynağın suyunu içiyoruz, dedim ya bizim gibi çocuklarımız gibi can taşıyorlar nasıl ayırdedebilirim ki...


Her Hakkı Saklıdır © 2009 Pisipisievi  |  Kulanım Koşulları