Siyam Kedileri

Sırayla yeni bir cinsi eklemek üzere kedi cinslerinin karakteristik özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Pansiyonumuza genellikle Siyam cinsi misafirler geldiği ve ailelerine bir pisi almak isteyenlerin genellikle bu cinsi sahiplenmek istediklerine sık tanık olduğumuz için ilk olarak Siyam kedileriyle başlıyoruz.

Siyam-Siamese,
Kökeni; Tayland,
Diğer adı; Kraliyet kedisi,

Kedilerin prensi diye anılırlar. Eğer karakter sahibi bir kedi istiyorsanız siyamlar size göredir.

Siyamlar belki de sosyal ve psikolojik çevresi ile en ilgili olan evcil kedi cinsidir. Çabuk tepki veren bir mizacı vardır. Çok güçlü bir kişiliğe sahiptir. Kesinlikle sakin bir kedi değildir. Aşırı hassas ve duygusaldır. Sahibi onunla arkadaşlık etmelidir, yalnızlıktan nefret eder, ilgisizliğe dayanamaz. İhmal edilirse depresyona girer. Sahibinin dikkatini çekmek için sürekli konuşarak taciz eder.

Şahsına münhasır tavırları ile sahibine aşırı bağlılığını ifade eder, oldukça kıskanç bir kedidir. Ona yeterince vakit ayırabilecek ve ilgi gösterebilecekseniz bir siyam kedisini ailenize katmalısınız.

Sosyalleşebilen siyam cinsi çocuklarla oyun oynamayı sever fakat diğer kedilerle pek anlaşamaz. O, evinin gözbebeğidir. Soğuk havaya karşı hassas oldukları için ev yaşamını çok severler.

Çok çabuk ergenliğe erişirler. Diğer kedilere göre daha fazla doğurgandırlar. Siyam bebekler genellikle hiperaktif ve gözüpektirler.

Haftada 1-2 kez fırçalanmalıdırlar.
Her Hakkı Saklıdır © 2009 Pisipisievi  |  Kulanım Koşulları